Pałac w Łańcuchowie

Jest w Łańcuchowie (woj. Lubelskie, nad rzeką Wieprz) obiekt wzniesiony na początku XX w. w niezwykłym jak na lubelszczyznę stylu. To dawny murowany pałac "zakopiański" Steckich projektu Stanisława Witkiewicza. Położony w bardzo malowniczej okolicy, nad samym Wieprzem, którego wyniosłe brzegi stwarzają rozległy widok na zalesioną pradolinę rzeki. Jedyny murowany pałac w stylu zakopiańskim jaki do dziś zachował się w naszym kraju. Wpisany razem z rozległym (4.82 ha) parkiem do rejestru zabytków klasy A. Na ciekawy drzewostan parku składają się m.in. pomnikowe lipy z czasów Sobieskiego, dęby, świerki, modrzewie, graby, buki i jesiony. Pałac zbudowany w latach 1902-1904 na fundamentach starego dworu w Łańcuchowie - siedziby rodu Kuropatwów. Po II wojnie Światowej wykorzystywany jako budynek użyteczności publicznej - początkowo jako "Dom Plastyka" SARP a następnie, do czasu odzyskania przez spadkobierców, jako obiekt służy zdrowia ZOZ w Jaszczowie i Łęcznej. Obecnie, wyremontowany, służy jako rezydencja prywatnej rodzinie.


grafika: mgr inż arch. Dorota Dąbrowska z d. Stecka


Położenie zespołu dworsko-pałacowego w Łańcuchowie

Historia zespołu dworsko-pałacowego
  XII-XVIIIw. siedziba rodu Kuropatwów  
  1902-1904 budowa pałacu w/g projektu Stanisława Witkiewicza na fundamentach dawnego dworu.  
  1904-1944 siedziba rodu Steckich  
  1944-1957 "Dom Plastyka" SARP  
  1957-1993 Pensjonat ZOZ Łęczna  
  VI 1993 odzyskanie własności przez spadkobierców Steckich.  
  1999 sprzedaż w ręce prywatnego inwestora gwarantującego remont konserwatorski i zachowanie rezydencyjnego charakteru nieruchomości.  
   
Zespół pałacowo-parkowy w Łańcuchowie

Zabytek klasy A nr 594 w rejestrze zabytków
Projekt Stanisława Witkiewicza z 1900r.

Budynek murowany z cegły z elementami zdobniczymi z białego kamienia i z drewna. Posiada 3 kondygnacje użytkowe o łącznej powierzchni ok. 1600 m2 oraz strych o powierzchni ok. 250 m2. Zawiera 20 pokoi, największy 81 m2
Wysokość poszczególnych kondygnacji:

  • piwnica h=2.50 m
  • parter h=3.95 m
  • piętro h=3.15 m

Powierzchnia parku 4.82 ha

plan piwnic:
plan parteru:
plan piętra: